Zplnoletnění jako cesta k vlastnímu podnikání před 18. rokem

Zatímco neplnoletí podnikatelé měli před rokem 2014 tak trochu smůlu, ti dnešní mají k posunu své kariéry ještě před osmnáctinami o dost blíž. Nový občanský zákoník totiž zavedl možnost přiznání svéprávnosti (pro nelzetilé také jinak zplnoletnění) i těm, kteří podnikají před dosažením plnoletosti. Do roku 2014 bylo možné získat svéprávnost před osmnáctým rokem věku jedině sňatkem.

K napsání tohoto článku mě inspirovala nedávná zkušenost. Můj kamarád slavil osmnáctiny v menším kruhu dalších mladých lidí. Když jsme se představovali, několik z nich se svěřilo, že přestože jim je teprve 16 nebo 17, už jsou zplnoletnění, aktivně podnikají nebo pracují a dokonce vedou několikačlenné týmy. Když jsem před víc než 11 lety hledala cestu, jak moci legálně podnikat i přestože mi bylo teprve 15, nic takového ještě v zákoně zakotveno nebylo.

Kdy je zplnoletnění možné?

Jak už bylo řečeno, v dnešní době není nutné čekat až do osmnáctin. O přiznání svéprávnosti můžete požádat příslušný soud v místě svého bydliště, a to bezplatně. Žádat může i váš zákonný zástupce. Musí vám být ale minimálně 16 let a zplnoletnění musí odsouhlasit váš zákonný zástupce. Pokud už tušíte, že s tímto může být problém, ve výjimečných případech se dá tento souhlas obejít, pokud se prokáže, že je to ze závažných důvodů ve vašem zájmu. Posouzení těchto důvodů je ale věcí soudu.

Po podání žádosti bude následovat slyšení. Na tom bude soud zkoumat, jestli žadatel o zplnoletnění žádá oprávněně a jestli je schopen se sám uživit a plnit své povinnosti.

§ 37
Přiznání svéprávnosti
(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.
(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.


Neradujte se ale předčasně – i pokud vám soud svéprávnost přizná, neznamená to automaticky, že můžete pít alkohol nebo řídit. Máte však možnost založit si firmu, pořídit nemovitost, vychovávat dítě nebo si třeba psát omluvenky do školy.

Podnikatelé v mladém věku

Ročně se pro účely podnikání nechá zplnoletnit jen několik desítek mladých lidí. Jedním z nich je i známý mladý podnikatel Jan Sláma, který začal podnikat v době, kdy většina dětí prožívá první známky dospívání.

Bylo mi dvanáct, čekal jsem u zubaře a v rádiu mluvili o akciích, koupil jsem z kapesného akcii Microsoftu a začal. Párkrat jsem dělal projekty i jen proto, abych se něco naučil, třeba když jsem budoval vlastní e-shop. Snažím se u svých projektů nějak posouvat, řešit nějaký problém,

říká v rozhovoru pro DVTV.

Jan si dokonce v šestnácti založil e-shop, aby si vyzkoušel, jak takové podnikání s e-shopem funguje. Podařilo se a později ho i úspěšně prodal. Se svými spolupracovníky a zároveň přáteli stál také u zrodu několika mobilních aplikací. Teď se věnuje hlavně marketingu.

Často skloňovaným problémem u mladých podnikatelů je nedostatek času, který by jinak trávili venku, s vrstevníky nebo studiem. Řešením bývají individuální plány na střední škole nebo distanční formy studia, pokud jde o školu vysokou. Ale stojí to za to? Věřím, že většina mladých podnikatelů by odpověděla kladně. I přestože váš podnikatelský nápad nemusí vždycky vyjít, nasbíráte cenné zkušenosti, které později využijete třeba v zaměstnání nebo v rozvoji dalších projektů.

Navigace pro příspěvek

  1. Petra Stehlíková napsal:

    Dobrý den
    Chtěla bych se zeptat … Šlo by zplnoletnit i bez souhlasu zákonného zastupce?

    1. Eva Knirschová napsal:

      Dobrý den, Petro. Podmínky jsou minimálně 16 let a souhlas zákonného zástupce. Pokud už tušíte, že s tímto může být problém, ve výjimečných případech se dá tento souhlas obejít, pokud se prokáže, že je to ze závažných důvodů ve vašem zájmu. Posouzení těchto důvodů je ale věcí soudu.

  2. Michaela Schindlerová napsal:

    Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je potřebné mít potvrzení zákonného zástupce o zplnoletnění, když mi zakazuje doma jíst a vydat se svým přítelem. Je mi 17 let. Předem děkuji za odpověď.

    1. Eva Knirschová napsal:

      Dobrý den, Michaelo, běžně musí zplnoletnění odsouhlasit váš zákonný zástupce. Pokud už tušíte, že s tímto může být problém, ve výjimečných případech se dá tento souhlas obejít, pokud se prokáže, že je to ze závažných důvodů ve vašem zájmu. Posouzení těchto důvodů je ale věcí soudu. Počítejte s tím, že soudní systém je u nás celkem pomalý, takže bych určitě zvážila, zda vám to za to stojí, pokud je Vám 17 let. Pokud jste v těžké situaci, určitě jsou organizace, které Vám v této chvíli mohou pomoci.

  3. Veronika Vykysalá napsal:

    Dobrý den chci se zeptat chtěla bych se nechat zplnoletnit a vím ,že rodiče s tím souhlasit nebudou ,ale chci to udělat kvůli tomu ,že mám dítě.

    1. Eva Knirschová napsal:

      Dobrý den, Veroniko. Zplnoletnění musí obvykle odsouhlasit váš zákonný zástupce. Pokud už tušíte, že s tímto může být problém, ve výjimečných případech se dá tento souhlas obejít, pokud se prokáže, že je to ze závažných důvodů ve vašem zájmu. Posouzení těchto důvodů je ale věcí soudu.

  4. Matyáš Vaňhát napsal:

    Dobrý den, rád bych se zeptal na pár otázek. Když se nechám zplnoletnit, mohu chodit na brigádu která je od 18ti let? Dostanu nějaký papír, že jsem zplnoletněn? Další otázku co mám, je jestli mohu investovat. Když se zaregistruji na nějakých stránkách, mohl bych investovat např. do akcií?
    Děkuji za odpověď.

    1. Eva Knirschová napsal:

      Dobrý den, Matyáši,
      protože se zplnoletněním nemám vlastní zkušenost, neumím dobře poradit. Určitě budete mít rozhodnutí soudu, které bude potvrzovat, jaké činnosti můžete vykonávat stejně jako plnoletý. Ale co se týče platforem pro investování, tím si nejsem vůbec jistá. Obvykle u nich dokazujete věk, posíláte kopii občanského průkazu. Vzhledem k tomu, že zplnoletněných je naprosté minimum, určitě to není běžná věc, kterou řeší. Proto netuším, jak se k tomu postaví. Možná by stálo za to přímo vybranou platformu kontaktovat a zeptat se.
      Zdraví,
      Eva

  5. Matyáš Vaňhát napsal:

    Dobře, děkuji za info.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním zprávy souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů