Recyklační příspěvek: jak ho uvést na účtenku?

Letos jsme se dočkali účinnosti zákona o výrobcích s ukončenou životností. Ten zavádí nové povinnosti týkající se elektroodpadů a recyklačního příspěvku, který se musí od ledna uvádět na daňových dokladech. Jakých výrobků se recyklační příspěvek týká a jak ho správně uvést na účtence? To si povíme v dnešním článku.

Jakého zboží se recyklační příspěvek týká a kdo jej musí uvádět?

Recyklační příspěvek, tedy náklady na zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění odpadního elektrozařízení či pneumatik, musí na účtenku uvádět všichni výrobci, distributoři nebo poslední prodejci nových elektrozařízení a pneumatik. Nezáleží na tom, jestli jsou výrobky součástí nebo příslušenstvím jiné věci, a nebo se prodávají samostatně. 

Zákon ale uvádí výčet produktů, které neupravuje. Jsou to například některé akumulátory a přenosné baterie, výbušniny, některé zdravotnické potřeby, elektrozařízení určená pro vyslání do vesmíru a další věci, u kterých by byl i případný zpětný odběr kvůli recyklaci trochu složitější, a nebo je upravuje jiný zákon. Celý výčet výrobků, na které se úprava nevztahuje, najdete v zákoně č. 542/2020 Sb. v § 2 odst. 3.

Jak mají vypadat údaje na účtence?

V prvé řadě by měl být recyklační příspěvek uvedený na faktuře, účtence nebo daňovém dokladu, a to odděleně od konečné ceny. Navíc musí být úplně jasné, že je to recyklační příspěvek, je také možné použít formulaci “příspěvek na recyklaci”. Naopak se nedoporučuje použití slova “poplatek”. Na dokladu musí být uvedena výše příspěvku ve vztahu k 1 kusu výrobku nebo k 1 kilogramu (či jiné jednotce). Také musí být uvedeno, kolik kusů výrobku se prodává, a jaká je výše recyklačního příspěvku za každou jednotlivou položku na dokladu. Zákon nestanovuje počet desetinných míst, takže se můžete rozhodnout pro jakoukoli variantu.

V praxi to může vypadat tak, že na každém řádku účtenky uvedete nejdříve částku za produkt, a vedle, na stejném řádku, výši recyklačního příspěvku. Nestačí uvedení obecné věty, že v ceně zboží je recyklační příspěvek zahrnutý. Opravdu je potřeba mít jeho výši uvedenou u každého výrobku zvlášť.

Co se týče měny příspěvku, může nastat situace, kdy je výrobek prodáván v jiné měně než CZK, ale recyklační příspěvek byl stanoven v CZK. V takové situaci je sice možné výši viditelného recyklačního příspěvku přepočítat do fakturační měny, faktura však musí dále obsahovat použitý směnný kurz a původní výši v CZK.

Recyklační příspěvek a sankce

Při porušení zákona o výrobcích s ukončenou životností vás samozřejmě může potkat sankce – tedy pokuta, kterou ukládá Česká obchodní inspekce. Jak se jí vyvarovat? V prvé řadě je potřeba dodržet formu uvádění recyklačního příspěvku na doklad – tedy přesně a jednoznačně uvedená částka za každý konkrétní výrobek, oddělená od konečné ceny výrobku. Dalším porušením může být uvedení nesprávné výše příspěvku. Celý výčet sankcí, které vás můžou potkat, najdete v §§ 121-126 zákona. Ten hrozí pokutami až do 5 000 000 Kč v závislosti na konkrétním přestupku.

Doplněk od Shoptetu

Shoptet na výrobce, kterých se zákon o výrobcích s ukončenou životností týká, samozřejmě nezapomněl! Proto tu je doplněk Recyklační poplatky, který vám pomůže s jednoduchým nastavením recyklačního příspěvku na fakturách. Doplněk je zdarma pro všechny „shoptety“ bez rozdílu tarifů.

Po jeho instalaci máte administraci e-shopu možnosti nastavit poplatky na celkovém přehledu, a následně možnost je párovat s produkty. V nastavení stačí pouze skupinu poplatků vytvořit a přidat k ní hodnotu recyklačního poplatku. U každého produktu pak stačí skupinu napárovat. Poplatek se propíše na fakturu a vy máte splněno!

Zdroje:

Zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností
EY

Mohlo by vás zajímat:

Navigace pro příspěvek

  1. Zdeněk napsal:

    „Navíc musí být úplně jasné, že je to recyklační příspěvek, je také možné použít formulaci “příspěvek na recyklaci”. Naopak se nedoporučuje použití slova “poplatek”.“
    „V nastavení stačí pouze skupinu poplatků vytvořit a přidat k ní hodnotu recyklačního poplatku. U každého produktu pak stačí skupinu napárovat. Poplatek se propíše na fakturu a vy máte splněno!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním zprávy souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů